mysikrysa 

Oblíbená alba

Alba, která má mysikrysa v oblíbených
24 fotek, letos v dubnu, 48 zobrazení, 87 komentářů | koníčky, příroda, zvířata
Výběr z fotografií ptactva, které jsem pořídil při několika vycházkách na přehradu Rozkoš v druhé polovině dubna 2018.
21 fotek, 6.10.2018, 8 zobrazení, 1 komentář | příroda, zvířata
36 fotek, 3.10.2018, 8 906 zobrazení, 332 komentářů | dokumenty, ostatní, příroda, zvířata
40 fotek, 23.9.2018, 59 zobrazení, 55 komentářů
49 fotek, 9.9.2018, 63 zobrazení, 54 komentářů | krajina
34 fotek, 25.8.2018, 150 zobrazení, architektura, cestování, města
Kőszeg se nachází v západní části Maďarska, poblíž rakouských hranic, při úpatí Kőszegského pohoří, podél říčky Gyöngyös. Kőszeg je snad jediné město na světě, kde zvon odbíjí nejen poledne, ale už v jedenáct hodin pořádně halasí... v obraně národa hrálo totiž tohle městečko po staletí rozhodující roli. Proslulým příběhem městského hradu je útok vojenských jednotek sultána Sulejmana v srpnu 1532. Dodnes bijí církevní zvony v Köszegu hodinu před polednem a připomínají tak ústup Turků, poté, co bylo vyhlášeno jejich vítězství.
28 fotek, 5.9.2018, 13 zobrazení, 5 komentářů | cestování, krajina, příroda, země
Rybník Šmatlán v blízkosti obce Chvojenec na Holicku (okr. Pardubice) je domovem více než sta druhů ptáků (včetně zrzohlávky rudozobé a chřástala vodního) a deseti druhů obojživelníků. Rybník je napájen z Drahošského potoka a jeho plocha činí 12 ha. Nachází na úpatí zalesněného vrchu Žernov (277 m n. m.), strukturního hřbetu, který je i přes svou malou výšku a plochost jednou z dominant Holicka. Rybník Šmatlán, lesní komplex Žernov a v lesích Žernova dále ležící rybníky Smilek a Mordýř a na všechny rybníky navazující rákosiny, slatinné a bezkolencové louky jsou součástí PR Žernov, která byla vyhlášena 26. 5. 1995. Posledním majitelem tohoto území před zestátněním byl markrabě Alexandr Pallavicini, který vybudoval např. arboretum a lovecký zámeček v nedalekém Vysokém Chvojně a založil PR Buky u Vysokého Chvojna. Nejstarší dubové porosty Žernova spadají právě do období jeho držby, jsou tak staré až 150 let. Duby doplňují habry, lípy a další druhy. Přírodní rezervace, která je s více jak čtyři sta druhů rostlin a více jak stem druhů ptáků známou botanickou a ornitologickou lokalitou, je součástí evropsky významné lokality NATURA 2000. V lesích Žernova dokonce hnízdí čáp černý. U rybníka Šmatlán vládne hlavně ráno a na jaře neuvěřitelná atmosféra, kterou vytváří kakofonie hlasů vodního ptactva a zároveň poklidná nálada místa. Člověk má pocit, že se vrátil do doby za panství Pernštejnů v letech 1491-1560, kdy Pardubicko, včetně Holicka, bylo s více jak 235 rybníky největší a nejvýznamnější rybníkářskou oblastí naší země.
40 fotek, 6.9.2017, 49 zobrazení, 55 komentářů | cestování, krajina, makro, příroda, zvířata
O Mt.Rainieru byl popisek předchozího alba, takže tady se jen ve stručnosti zmíním o zvířatech v tomto albu.

Sysel zlatopruhý (Spermophilus saturatus, Cascade Golden-mantled Ground Squirrel) má areál rozšíření od Britské Kolumbie v Kanadě po Washington v USA - tedy severozápad Severní Ameriky. Je největší z podrodu Callospermophilus - tedy větší než S. madensis a S. lateralis - délka těla je až 28 cm. Tento syslík se rodí jako ektotermní organismus (je tedy z velké části závislý na teplu z okolí) a endotermii si vytváří během růstu. Syslové se na zemi pohybují dvěma způsoby - během (necelá 4 %) a chůzí (téměř 27 % stráveného času) - a jsou schopní nachodit až 5 km za den (1,5 km chůzí a 3,3 km během). K tomu potřebují spálit mnoho energie :-)

Čipmank tmavý (Tamias townsendii - v americké literatuře uváděn jako Neotamias townsendii, Townsend's chipmunk) je zemní veverka s obdobným areálem rozšíření jako již zmíněný sysel - jen si přidává k areálu ještě Oregon. V podmínkách, jako panují na Mt.Rainieru, tento čipmank přezimuje - v jiných částech areálu bez tuhých zim má aktivitu během celého roku. Čipmankové jsou všežravci, takže kromě rostlinné stravy nepohrdne hmyzem, ale ani ptačími vejci. Hlavní letní stravou jsou však bobule - borůvky, libavka a ostružiny (ostružiník nutkajský); na podzim pak jedí především žaludy, borůvky, semena javorů, bodláků, trav, stromů a kořínky rostlin.

Jelenec černoocasý (Odocileus hemionus subsp. columbianus, Black-tailed deer) je blízce příbuzný jelenci běloocasému (viz. alba z Buffala) a jde o poddruh jelence ušatého (Odocoileus hemionus, mule deer). Areál rozšíření je na západ Severní Ameriky od Severní Kalifornie až po pobřeží Britské Kolumbie, kde se setkává s dalším poddruhem, jelencem pobřežním (Odocoileus hemionus sitkensis, Sitka deer). Oba poddruhy žijí především na okrajích lesa, protože lesy samotné postrádají dostatek travin a křovin v podrostu. Na druhou stranu, zcela otevřená krajina zase postrádá místa, kde se mohou schovat. Zajímavostí je, že tento druh je schopen spásat i jedovatec Toxicodendron diversilobum (western poison oak), který je jinak velmi dráždivý a vyvolává po styku nepříjemné alergické vyrážky. U citlivých jedinců dokonce s tvorbou špatně se hojících velkých puchýřů. Jelenec černoocasý je aktivní nejvíce za soumraku a svítání, kdy jsme ho také potkali.
86 fotek, letos v srpnu, 106 zobrazení, 19 komentářů
Již v podstatě tradiční výprava k našim východním sousedům, tentokrát poslední prázdninový týden.
12 fotek, 9.8.2018, 20 zobrazení, 2 komentáře | architektura, krajina, příroda, vesnice
První prameny zmiňuji tento hrádek již od roku 2006. Nachází se na vyvýšeném místě lipovských upolínových luk, umožňujícím jeho obyvatelům chodit k řece pro vodu z prudkého kopce. Dle archeologických nálezů z tehdejší doby se zdá, že primárním účelem této pevnosti vždy bylo pořádně zakalit. Meče, ani jiné zbraně zatím nalezeny nebyly.
77 fotek, 2.9.2018, 190 zobrazení, 2 komentáře | koníčky, události, zábava
SIAF 2018 byl opravdovým svátkem. Špičkové bojové stroje, naprosto šílení akrobatičtí piloti a hlavně kamarádi.
16 fotek, 29.8.2018, 43 zobrazení, 18 komentářů
47 fotek, 7.7.2018, 12 zobrazení, 2 komentáře | krajina
56 fotek, březen až červenec, 520 zobrazení, 1 komentář
Snímky z prvních měsíců pastvy divokých koní v Hradci Králové - Na Plachtě a v Ptačím parku Josefovské louky
58 fotek, únor 2009 až březen 2018, 67 zobrazení, 144 komentářů | zvířata
Dávám zde pár fotek z dubnové výstavy „Zvířata Afriky“. Jelikož je počet fotek omezen na 57, tak se jedná pouze o výběr těch zvířat, která jsou pro Afriku typická. Snažil jsem se trochu ukázat jejich chování v přírodě, proto se zpravidla jedná o 2-3 fotky od jednotlivých druhů. Pár fotek z vernisáže pořídila má foto kamarádka na stránkách https://www.zonerama.com/LenkaMalinova1/Album/4229564
37 fotek, 31.8.2017, 42 zobrazení, 48 komentářů | cestování, krajina, příroda, zvířata
Opouštíme Lady Bird Johnson Grove a vydáváme se na sever. Po cestě potkáváme na louce stádo jelenú - přesněji wapiti západní. Později se nám naskýtá pohled na slunce odrážející se v oceánu utvářející tak neopakovatelnou barevnou scenérii. Cílem cesty je kromě Crescent City, kde budeme pak přespávat, především další prales sekvojí. Procházíme po The Boy Scout Tree Trail až do setmění.

Podrobnější popis národních a státních parků Redwoods a sekvojí jako takových je v předchozím albu :-)
32 fotek, leden až duben, 19 zobrazení, 27 komentářů | zvířata

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.