mysikrysa 

Oblíbená alba

Alba, která má mysikrysa v oblíbených
reklama
57 fotek, 31.10.2018, 12 zobrazení, 1 komentář | krajina, příroda, zvířata
11 fotek, 1.11.2018, 78 zobrazení, 8 komentářů | krajina, příroda
22 fotek, letos v květnu, 76 zobrazení, 89 komentářů | koníčky, krajina, příroda, zvířata
Výběr z fotek pořízených při vycházkách převážně v okolí mé chalupy na Trutnovsku letos v květnu.
32 fotek, 9.9.2017, 56 zobrazení, 46 komentářů | cestování, krajina, příroda, země
Sahalie a Koosah Falls se nacházejí na toku řeky McKenzie v Kaskádovém pohoří. Voda z Sahalie Falls padá 30 m z přírodního lávového výchozu do křišťálového modrého jezírka. Vodní tříšť zavlažuje okolí, které je zelené i během nejsušších a nejteplejších letních dní. Sahalie falls se objevily i ve filmu Neuvěřitelná cesta (1993) a jejich název v Chinookském dialektu "vršek", "horní", "vysoký", "obloha" a "nebe". Od Sahalie falls putuje voda skrze několik bezejmenných kaskád dál malou lávovvou roklí , kterou sleduje snadná okružní stezka (4.1843 km). Tou se můžete dostat i k druhým vodopádům - Koosah Falls, které jsou vysoké 21 m a opět padají dolů z lávové terasy. Název tohoto vodopádu znamená v indiánském jazyce "nebe/obloha" pravděpodobně díky nádherně modré vodě. Kolem Koosah falls můžeme spatřit kolem toku řeky několik drobných pramenů vyvěrajících skrze pukliny v čediči. Za těmito vodopády se řeka zužuje a dere se hlubokou a úzkou roklí zatnutou do lávy dál.

Dalším cílem byly Toketee falls na Upper Umpqua River, které v nářečí kmene Chinook znamená "krásný", "půvabný". Řeka je zde zařízlá do čediče se sloupcovitou odlučností a vodopádem padá dvěma vodopády 37 m (na fotkách ten větší spodní 24 m vysoký vodopád) do krásného skrytého jezírka.

Po cestě mezi vodopády jsme si udělali krátkou zastávku s výhledem do krajiny sežehnuté požárem, kde se na obzoru tyčila zajímavě tvarovaná hora Mt. Washington. Požár (nazývaný Booth and Bea Butte fire) propukl 19 srpna 2003 po dvou zásazích blesku. Na svém vrcholu spálil 10 000 akrů lesů za den. Požár skončil v září po tom, co přeměnil 90 000 akrů lesa na popel.
16 fotek, 18.10.2018, 22 zobrazení, 2 komentáře | krajina
33 fotek, letos v říjnu, 162 zobrazení, krajina, makro, města, příroda
37 fotek, 8.9.2017, 75 zobrazení, 63 komentářů | cestování, krajina, makro, příroda, zvířata
Whale creek je potok ústící v údolí do Clackamas River (134 km dlouhá řeka v severním Oregonu). Protéká úzkou hlubokou strží zarostlou pralesem plným mechu a kapradí. Postup po dnu rokle byl velice náročný a pomalý - prodírat se větvemi, přelézat přes desítky padlých stromů a přes kamení. Přeskakovat na úzkých místech potok sem a tam... Zkrátka po dvou a půl hodinách se nám podařilo ujít asi půl kilometru :-D Tam jsme se otočili, že se pomalu vrátíme. Cesta po stráni se zdála být rychlejší, než se opět prodírat dnem rokle. Stráně mají asi 45° a jsou pokryté kapradím a mechem - v tuto roční dobu vyschlé. Další nepříjemnou rostlinkou jsou všudypřítomné mahonie a sem tam i jedovatce. Postup však nejvíc znepříjemňuje fakt, že toto vše roste jako šlupka na kamenné suti. Stráně jsou totiž nahoře zakončené kolmými čedičovými skalami se sloupcovitou odlučností. Tato šlupka podrostu se snadno místy s vámi z kamení utrhla. Jestli je teda snazší škrábat se po stráni, nebo se prodírat dnem rokle, nedokážu říct. Každopádně pro mne toto byl asi nejlepší výlet z celé USA :-) konečně trochu divočiny, kde široko daleko nikoho nepotkáte...

Bohužel kvůli požárům je další plán na den zrušen a přesunut na den jiný. Ač jsme sledovali mapy požárů a uzavřených silnic - toto zaznačené nebylo. Od Portlandu jsme v divočině několik hodin autem, dojedeme k uzavírce silnice, kde je sympatický chlapík. Silnice je uzavřena kvůli druhému stupni evakuace. Do Sweet Home se musíme dostat jinudy - vrátit se nazpět na sever, a jet na západě kolem Salemu na jih. Vodopády tedy půjdeme obdařovat až další den...

Na začátku rokle jsme nalezli krásného ocasatého obojživelníka - mloka. České jméno je taricha zrnitá. Krásné zvířátko. Avšak smrtelně jedovaté. Jako obranu před predátory (hlavně hady) si vyvinulo jedovatou ochranu - jeho tělo je schopné vylučovat tetrodotoxin (TTX) - stejný jed jako ve čtverzubcích rodu Takifugu. Jsou dokumentovány ojedinělé případy, kdy se u lidí, kteří přišli do kontaktu s tarichou, vyvinula bolestivá vyrážka. Nebezpečí však obecně hrozí až po jejím pozření. TTX je velmi potentní jed, který je asi stokrát silnější než kyanid. Působí jako blokátor sodíkové pumpy během depolarizace buňky - v těle pak selhává funkce svalů včetně dýchacích a srdce a nervového systému. Bohužel pro tarichu, hlavní predátor užovka proužkovaná, si na většině území výskytu tohoto mloka již vyvinula rezistenci. Tito hadi jsou jedinými známými živočichy schopnými pozřít TTX a přežít. Při škrábání se do kopce jsem při otáčení se narazil na tohoto predátora - konkrétně na jeden krásně zbarvený poddruh - Thamnophis sirtalis subsp. fitchi. Bohužel k setkání došlo tak, že jsem se opřel o zem ve svahu a všiml jsem si, že několik desítek cm od ruky se něco skrčilo ještě víc, než dosud bylo. Rychle a zároveň opatrně jsem se snažil zaklesnou batoh, vyndat objektiv a foťák a udělat fotku. Bohužel ve výhledu mi vadila větvička víc pokusů jsem ve velmi strmém svahu již neměl. Užovka se schovala mezi kamení. S tímto druhem jsem se před tím setkal dvakrát v okolí Buffala - nominátní poddruh Thamnophis sirtalis subsp. sirtalis (Eastern garter snake, užovka proužkovaná) a později opět s tímto poddruhem u řeky Niagara.
12 fotek, 16.10.2018, 59 zobrazení, 8 komentářů | příroda, zvířata
59 fotek, 12.10.2018, 39 zobrazení, 2 komentáře | zvířata
14 fotek, 14.10.2018, 19 zobrazení, 2 komentáře | krajina
24 fotek, letos v dubnu, 88 zobrazení, 94 komentářů | koníčky, příroda, zvířata
Výběr z fotografií ptactva, které jsem pořídil při několika vycházkách na přehradu Rozkoš v druhé polovině dubna 2018.
44 fotek, letos v srpnu, 68 zobrazení, 28 komentářů | cestování, lidé, země
15 fotek, 9.10.2018, 6 zobrazení, 1 komentář
21 fotek, 6.10.2018, 10 zobrazení, 1 komentář | příroda, zvířata
36 fotek, 3.10.2018, 18 106 zobrazení, 372 komentářů | dokumenty, ostatní, příroda, zvířata
40 fotek, 23.9.2018, 77 zobrazení, 55 komentářů
49 fotek, 9.9.2018, 81 zobrazení, 56 komentářů | krajina
34 fotek, 25.8.2018, 188 zobrazení, architektura, cestování, města
Kőszeg se nachází v západní části Maďarska, poblíž rakouských hranic, při úpatí Kőszegského pohoří, podél říčky Gyöngyös. Kőszeg je snad jediné město na světě, kde zvon odbíjí nejen poledne, ale už v jedenáct hodin pořádně halasí... v obraně národa hrálo totiž tohle městečko po staletí rozhodující roli. Proslulým příběhem městského hradu je útok vojenských jednotek sultána Sulejmana v srpnu 1532. Dodnes bijí církevní zvony v Köszegu hodinu před polednem a připomínají tak ústup Turků, poté, co bylo vyhlášeno jejich vítězství.
28 fotek, 5.9.2018, 17 zobrazení, 5 komentářů | cestování, krajina, příroda, země
Rybník Šmatlán v blízkosti obce Chvojenec na Holicku (okr. Pardubice) je domovem více než sta druhů ptáků (včetně zrzohlávky rudozobé a chřástala vodního) a deseti druhů obojživelníků. Rybník je napájen z Drahošského potoka a jeho plocha činí 12 ha. Nachází na úpatí zalesněného vrchu Žernov (277 m n. m.), strukturního hřbetu, který je i přes svou malou výšku a plochost jednou z dominant Holicka. Rybník Šmatlán, lesní komplex Žernov a v lesích Žernova dále ležící rybníky Smilek a Mordýř a na všechny rybníky navazující rákosiny, slatinné a bezkolencové louky jsou součástí PR Žernov, která byla vyhlášena 26. 5. 1995. Posledním majitelem tohoto území před zestátněním byl markrabě Alexandr Pallavicini, který vybudoval např. arboretum a lovecký zámeček v nedalekém Vysokém Chvojně a založil PR Buky u Vysokého Chvojna. Nejstarší dubové porosty Žernova spadají právě do období jeho držby, jsou tak staré až 150 let. Duby doplňují habry, lípy a další druhy. Přírodní rezervace, která je s více jak čtyři sta druhů rostlin a více jak stem druhů ptáků známou botanickou a ornitologickou lokalitou, je součástí evropsky významné lokality NATURA 2000. V lesích Žernova dokonce hnízdí čáp černý. U rybníka Šmatlán vládne hlavně ráno a na jaře neuvěřitelná atmosféra, kterou vytváří kakofonie hlasů vodního ptactva a zároveň poklidná nálada místa. Člověk má pocit, že se vrátil do doby za panství Pernštejnů v letech 1491-1560, kdy Pardubicko, včetně Holicka, bylo s více jak 235 rybníky největší a nejvýznamnější rybníkářskou oblastí naší země.

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron